Kronika szkoły

________________________________

Dzień Polski „Piękna nasza Polska cała“

Dzień Polski „Piękna nasza Polska cała“odbył się w sobotę,17 marca 2018 roku w Ambasadzie Polskiej w Pradze, w wielkiej sali balowej. Uroczystość zainicjowali nauczyciele, którzy postanowili, że jeden dzień w roku będzie świętem Polski. Ustalono to po to, aby każdy Polak mieszkający za granicą mógł spotkać się z innymi Polakami, by przypominać i świętować to, że jest się Polakiem. Takie spotkania odbyły się już kilkanaście razy. W Dniu Polskim uczestniczyły takie osobistości jak pani konsul RP w Pradze i proboszcz parafii polskiej Ojciec Hieronim. Gośćmi byli Polacy wraz ze swoimi dziecmi oraz członkowie Klubu Polskiego w Pradze. Polacy wypełniali całą salę balową, a jest ona olbrzymia i przepiękna. Przed rozpoczęciem uroczystości odbyła się próba występu, a potym przemówiła pani kierownik szkoły polskiej w Pradze. Po odśpiewaniu hymnu narodowego oraz pięknym muzycznym występie Anny Nachman i Jana Barty z Klubu Polskiego odbyło się przedstawienie o Polsce, w którym wystąpili uczniowie szkoły. Dekorację tworzyły prace plastyczne, na których namalowano jezioro, łódkę i dom kaszubski. Dzieci były ubrane w kaszubskie stroje i w stroje rybaków. Niektóre dzieci występowały i tańczyły, niektóre śpiewały i recytowały. Jako tło służyła prezetacja przedstawiająca kolejne regiony Polski. Pierwsza część przedstawienia byla o powstaniu państwa w legendzie o Lechu, Czechu i Rusie. Druga część przedstawiała polskie wybrzeże i Mazury. Następnie przenieśliśmy się na Kurpie i do Łowicza. Potem obejrzeliśmy krakowiaka, które zatańczyły pierwszaki, była legenda o Krakowie. Ostatnia część przedstawienia związana była z pięknymi Bieszczadami. Występ zakończono piosenką „Kwiaty Polskie“ . Po występie można było zjeść polskie potrawy i porozmawiać. Serwowano polskie pierogi, ciasta i przepyszny chleb ze smalcem. Zapraszamy już za rok!

Stanisław Krysiński, uczeń klasy VII SP

w GRUDNIU W SZKOLE MIELIŚMY: ŚWIĄTECZNY BAZAREK, JASEŁKA, ŚWIĄTECZNE MAJSTERKOWANIE I SZKOLNY OPŁATEK:

Lista zwycięzców konkursów:

Gratulujemy!

W środę 15 listopada w salach Ambasady RP w Pradze uczciliśmy rocznicę odzyskania niepodległości, a nasi pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. I właśnie kujawiak w wykonaniu najmłodszych na pewno przejdzie do historii!:-)

WYCIECZKA DO CZESKIEGO RAJU

Pierwszego dnia wycieczki przeciskaliśmy się między głazami w rezerwacie "Prachovské skály", wieczorem graliśmy w piłkę i upiekliśmy sobie kiełbaski i pianki w ognisku. W niedzielę pokazało się słońce. Wybraliśmy się do Jaskini Rumcajsa, wspięliśmy się na górę Brada, skąd był piękny widok. Na zakończenie wycieczki chłodziliśmy nogi w jeziorku a dzieci wspólnie zbudowały piękny zamek z piasku. Czeski Raj jest piękny, naprawdę warto tam pojechać. Nasza wycieczka była bardzo udana! :-)

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM W KONKURSACH:

DZIEŃ DAM DWORU i RYCERZY

• Spotkanie z polską pisarką
  • ****************************************************************************

Nasze dzieci wystąpiły w Senacie Republiki Czeskiej w Pradze. Wielkie brawa!

W linku poniżej można obejrzeć więcej zdjęć z fetiwalu i z przygotowań:

• Zdjęcia z festiwalu dziecięcego w Senacie Rep. Czeskiej
  • ****************************************************************************

Sukces naszego ucznia! Serdecznie gratulujemy.

Dzień Polski pt."WIELKOPOLSKA KOLEBKĄ POLSKOŚCI" już za nami.

W Ambasadzie RP w Pradze nasza szkoła zorganizowała dla praskiej Polonii tradycyjny Dzień Polski. W tym roku uroczystość była poświęcona 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz Wielkopolsce. Nazwa uroczystości całego projektu: "Wielkopolska kolebką polskości". Były przedstawienia, konkursy, koncert a na zakończenie polskie smakołyki: pierogi, chleb ze smalcem i ogórkami, ciasta i sałatki przygotowane przez nasze mamy. Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością Ambasador RP w Pradze pani Grażyna Bernatowicz, przyszli przedstawiciele Polskiego Klubu w Pradze i Polskiej Parafii. Impreza była naprawdę udana!Dziękujemy pani Ambasador i wszystkim pracownikom Ambasady RP w Pradze za gościnność i za pomoc. Dzień Polski był bardzo udany!

Pod linkiem Aktualne zdjęcia" można obejrzeć fotografie z uroczystości."

A oto lista zwycięzców w konkursach "WIELKOPOLSKA KOLEBKĄ POLSKOŚCI":

GRATULUJEMY!

W środę 6 kwietnia odbyło się spotkanie z polską pisarką Magdaleną Grzebałkowską.